WMO djeluje kao okosnica i središnji živčani sustav globalne vremenske prognoze

Povodom svjetskog meteorološkog dana, kojeg obilježavamo 23. ožujka u spomen na osnutak Svjetske meteorološke organizacije 23. ožujka 1950. godine u Ženevi priopćenjem se oglasila glavna tajnica WMO-a Celeste Saulo.
Dragi članovi, kolege, prijatelji,
Sretan Svjetski meteorološki dan! Sretna 75. obljetnica Svjetske meteorološke organizacije (WMO) specijaliziran agencije UN-a za vrijeme, klimu i vodu.
Danas – i tijekom cijele ove godine – slavimo doprinos WMO-a i njegovih članica u spašavanju života, služenju društvu i zaštiti našeg planeta.
Zaposlenici nacionalnih meteoroloških i hidroloških službi su poput liječnika i medicinskih sestara – rade 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, kako bi zaštitili i unaprijedili dobrobit društva. Željela bih zahvaliti svakom od vas.
Mi smo više od pukih prognostičara vremena.
Znanstveni podaci, informacije i usluge koje pruža WMO zajednica temelj su odluka koje sežu od svakodnevnih aktivnosti u slobodno vrijeme, preko sezonske sadnje usjeva, do dugoročnih ulaganja u infrastrukturu.
Tijekom proteklih 75 godina, pridonijeli smo globalnoj ekonomiji s milijardama dolara dodane vrijednosti. Spriječili smo još veće gospodarske gubitke uzrokovane vremenskim, klimatskim i hidrološkim opasnostima. I spasili smo stotine tisuća života.
WMO čini svijet sigurnijim, stabilnijim i prosperitetnijim. Slobodan i neograničen protok meteoroloških podataka, proizvoda i usluga ključan je za nacionalnu sigurnost i klimatski osjetljive sektore – poput poljoprivrede, zrakoplovstva, pomorstva, energetike, upravljanja vodama i zdravstva.
WMO djeluje kao okosnica i središnji živčani sustav globalne vremenske prognoze.
Svake minute, svakog dana, podaci pristižu iz meteoroloških postaja diljem svijeta u centre za prognozu vremena. Milijuni pojedinačnih mjerenja – sa satelita, prizemnih postaja, meteoroloških balona, plutača u oceanu, brodova, zrakoplova – i još mnogo toga.
Bez koordinacije WMO-a i njegove ujedinjene mreže, svaka bi se država suočila s nemogućim zadatkom prikupljanja globalnih podataka samostalno.
U ovim nesigurnim i izazovnim vremenima, međunarodna suradnja važnija je nego ikada prije.
Svijet je upravo iskusio najtoplijih deset godina u povijesti. Godina 2024. vjerojatno će biti prva kalendarska godina koja će privremeno dosegnuti 1,5 °C iznad predindustrijske razine.
Nažalost, neće biti posljednja.
To nije samo statistika.
Svaki djelić stupnja celzijusa važan je za naše živote i egzistenciju.
Ekstremni vremenski i klimatski utjecaji postaju sve intenzivniji. Svjedoci smo sve češćih i jačih toplinskih valova, razornijih oluja i poplava te bržeg intenziviranja tropskih ciklona.
Između 1970. i 2021. godine, prijavljeni globalni gospodarski gubici od vremenskih, klimatskih i hidroloških opasnosti iznosili su nevjerojatnih 4,3 bilijuna američkih dolara. Više od 2 milijuna ljudi izgubilo je život.
Gospodarski troškovi nastavljaju rasti, ali broj žrtava opada. Jednostavno, sada smo bolji u spašavanju života nego ikada prije.
Naš glavni prioritet je osigurati da sustavi ranog upozorenja štite sve ljude, svugdje.
Zato je ovogodišnja tema Svjetskog meteorološkog dana: Zajedno zatvaramo jaz ranog upozorenja.
Na pola puta u provedbi inicijative Rana upozorenja za sve, ponosni smo na postignuti napredak. Od 2024. godine, 108 zemalja izvještava da imaju određeni kapacitet za višerazinske sustave ranog upozorenja – što je više nego dvostruko u odnosu na 52 zemlje 2015. godine.
Ali moramo ići dalje i brže.
Moramo:
- Zajedničkim inovacijama unaprijediti tehnologije.
- Udružiti snage za jačanje suradnje među državama.
- Ulagati zajedno u stvaranje, mobilizaciju i dijeljenje resursa.
Rana upozorenja za sve sada su više od inicijative. To je prepoznat brend.
Cilj je ambiciozan, ali odlučni smo u njegovu ostvarenju.
Sada širimo podršku i ostalim zemljama izvan početnih 30 zemalja u fokusu.
Jačamo partnerstva s bilateralnim i multilateralnim donatorima, razvojnim bankama i klimatskim fondovima kako bismo povećali resurse i suradnju.
Unapređujemo regionalne kapacitete kako bismo osigurali dugoročne učinke.
Potičemo odgovornost dajući zemljama vodeću ulogu.
Posvećeni smo povećanju preciznosti prognoza.
Tehnološki napredak i umjetna inteligencija obećavaju revoluciju u prognoziranju vremena.
Ali moramo osigurati jednake uvjete za sve i spriječiti da itko bude zapostavljen. Moramo zatvoriti praznine u podacima i opažanjima.
Vrijeme je sada. Ako sada djelujemo, ulažemo i inoviramo zajedno, možemo ispuniti obećanje Ranih upozorenja za sve.
To je ljudska i moralna obveza. A i ekonomski je isplativa. Na globalnoj razini, procjenjeno je da svaki američki dolar uložen u rana upozorenja donosi 9 dolara neto ekonomskih koristi. U nekim regijama, taj omjer je još veći.
Stoga pozivam vlade diljem svijeta da pojačaju ulaganja u nacionalne meteorološke i hidrološke službe. To je ključno za nacionalni i međunarodni socioekonomski razvoj.
Za kraj.
Tijekom proteklih 75 godina, WMO je pretvorio znanost u djelovanje za globalno dobro.
Na ovaj Svjetski meteorološki dan, obnovimo našu predanost sigurnijem i održivijem svijetu. Dugujemo to našoj djeci.
Hvala vam.