Ivan Güttler novi ravnatelj DHMZ-a

Dr. sc. Ivan Güttler od 1. siječnja 2024. godine službeno započinje s obnašanjem dužnosti glavnog ravnatelja Državnog hidrometeorološkog zavoda. Njegovo imenovanje na ovu poziciju, na koju dolazi s mjesta zamjenika bivše glavne ravnateljice, dr. sc. Branke Ivančan-Picek, Vlada Republike Hrvatske je donijela na zatvorenom dijelu 273. sjednice održane 21. prosinca 2023, stoji u današnjem priopćenju DHMZ-a.

“Nastavljamo provoditi ključne reforme, razvoj i modernizaciju DHMZ-a kako bismo osigurali unaprijeđene usluge i produkte u skladu s rastućim izazovima. Promjene u klimi sve su intenzivnije i svjesni smo koliko je nužno biti korak ispred kako bismo zadovoljili kontinuirano rastuća očekivanja građana, gospodarstva i institucija Republike Hrvatske za još kvalitetnijim, bržim i pristupačnijim hidrometeorološkim informacijama i uslugama. Svjestan sam, također, i sve većih potreba i očekivanja zaposlenika DHMZ-a, te ću posebnu pažnju posvetiti stvaranju još boljih radnih, stručnih i profesionalnih uvjeta za naše timove stručnjaka. Njihova stručnost i predanost ključni su elementi našeg zajedničkog uspjeha, poručio je novi glavni ravnatelj DHMZ-a zahvalivši se dr. sc. Branki Ivančan-Picek za njezine iznimne napore u održavanju kontinuiteta rada DHMZ-a tijekom izazovnih godina.
Njezin doprinos, osobito u vođenju najzahtjevnijih strukturnih projekata modernizacije, čini čvrst temelj na kojem nastavljamo unaprjeđivati i jačati ulogu DHMZ-a u službi građana Hrvatske”,
istaknuo je Güttler.

Dr. sc. Branka Ivančan-Picek

Vlada RH prethodno je donijela odluku o razrješenju s dužnosti glavne ravnateljice DHMZ-a Dr. sc. Branke Ivančan-Picek s 31. prosincem 2023. na osobni zahtjev. Neki od rezultata DHMZ-a ostvareni za vrijeme njezina mandata koji je započeo 26. listopada 2017. su:

1. Zakon o meteorološkoj i hidrološkoj djelatnosti

Godine 2019. donesen je novi Zakon o meteorološkoj i hidrološkoj djelatnosti (NN 66/19) i time je zamijenio stari iz 1978. godine.

2. Tehnološki iskorak

Provedena je najveća modernizacija u povijesti DHMZ-a. Realizacijom strukturnih projekata METMONIC, AIRQ i VEPAR modernizirane su sve tri motriteljske mreže DHMZ-a: meteorološka, hidrološka i mreža za trajno praćenje kvalitete zraka. Uspostavljena mreža suvremenih meteoroloških radara po prvi put u povijesti pokriva cijeli morski i kopneni teritorij Hrvatske, dok uspostavljena meteorološko-oceanografska mreža plutača pruža dosad nedostupne podatke o stanju mora i atmosfere na otvorenom moru. Automatizacijom mjerenja na 400 lokacija stvoreni su preduvjeti za još točnije prognoze, a centralna integracijska platforma čini podatke dostupnima u realnom vremenu. Projektom AIRQ stvoreni su uvjeti za efikasniju kontrolu i upravljanje kvalitetom zraka u urbanim sredinama, zonama i aglomeracijama dok je Hrvatska projektom VEPAR dobila funkcionalan sustav koji doprinosi smanjenju rizika i boljoj zaštiti od poplava, te održivom upravljanju vodama i vodnim okolišem.

3. Kontinuitet razvoja

Priprema strukturnog projekta Jačanje sustava praćenja klimatskih promjena u završnoj je fazi i u njemu je predviđena i nova zgrada DHMZ-a na Sveučilišnom kampusu Borongaj u Zagrebu, gdje će se sjediniti sve službe i djelatnosti i ide na prijavu na pozivni natječaj i financiranje u novom projektnom razdoblju 2021.-2027. Pomorski meteorološki centar je predviđen da bude u Divuljama, za što je osigurana nekretnina 2018. godine.

4. Jačanje međunarodne uloge

Otvoren je Ured za projekte Svjetske meteorološke organizacije (WMO) u listopadu 2020. u Zagrebu. Svjetska WMO je prepoznala je DHMZ kao regionalnog lidera na području meteorologije i hidrologije te je sklopljen sporazum između Vlade RH i WMO-a. Rad Ureda za projekte WMO-a omogućio je daljnje jačanje uloge Hrvatske kao središta izvrsnosti za meteorologiju i hidrologiju u jugoistočnoj Europi te jačanju otpornosti na sve izraženije elementarne nepogode u uvjetima globalnih klimatskih promjena.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com