Spektakularna satelitska snimka moćnog CB nad Dalmacijom

U ponedjeljak je dio sjeverne i srednje Dalmacije zahvatilo jako grmljavinsko-oborinsko nevrijeme koje je lokalno donijelo i obilnije oborine, primjerice otoku Žirju za kratko vrijemr više od 40 litara kiše.

Upravo na moru se i događala glavnina zbivanja pa je prema odrazima radara vrlo vjerovatno da je morska površina dobila i obilnije oborine koje su lokalno bile praćene i tučom.

Razlog ovako jakog nevremena na samom početku klimatološkog ljeta je u razvoju olujnog kumulonimbusa, oblaka vertikalnog razvoja.

Moćni razvoj oblaka nad nama snimljen je satelitom, a dodatnom vizualnom efektu doprinio je i kut svijetlosti izlazećeg sumca.

Olujni, CB grmljavinski oblak ili takozvani kumulonimbus., nastaje kada se topao i vlažan zrak diže i pritom se hladi, odnosno razvojem kumulusa u nestabilnoj atmosferi (termika). Zbog burnih procesa u kumulonimbusu s velikim okomitim brzinama (više od 20 m/s) te jakim silaznim strujama na dijelu područja ispod oblaka, katkada je uzrokom vremenskih nepogoda (tuče, jakih udara vjetra, munjama, kratkotrajnih no vrlo snažnih pljuskova, a zimi gustih i krupnih snježnih pahulja) pa je opasn za zrakoplove koji ga moraju zaobilaziti, ali i za sve na tlu i na moru.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com